Úvod

O možné spolupráci obce Narysov se společností ČEZ jsem informoval v předchozím článku. V Narysově má vzniknout  fotovoltaická elektrárna, může pomoci přírodě i obecnímu rozpočtu .

Projekt měl do obce přinést stálý pasivní příjem, který nebyl nijak vysoký, ale k velikosti obce ani zanedbatelný. Zároveň měla vzniknout spolupráce mezi obcí a ČEZ, která by obci dala možnost žádat každý rok o dotaci na podporu akcí nebo projektů.

Tlak a nesouhlas občanů

Celá situace v obci přitáhla významnou pozornost a také hlasitý nesouhlas s tímto záměrem. Hlavní námitky proti výstavbě byly

  1. Estetičnost a narušení přírody solární farmou
  2. Nízká důvěra v ČEZ
  3. Nízká odměna pro obec za "velkou cenu"

Občané využili možnosti a sepsali pro zastupitelstvo petici proti tomuto záměru. Na základě této petice a viditelnému odporu k tomuto záměru se zastupitelstvo obce rozhodlo uspořádat místní hlasování, kde mohou občané a majitelé parcel, čekající na kolaudaci vyjádřit svůj názor. Hlasování se konalo současně s volbami do evropského parlamentu.

Hlasování dopadlo 94 hlasů PROTI a 57 PRO tento záměr.

Výsledek hlasování o záměru vybudování FVE v obci Narysov

Většina zastupitelů vč. mé osoby slíbila, že bude respektovat hlasy občanů a bude na zastupitelstvu hlasovat dle výsledků tohoto místního hlasování. Tak se i stalo a zastupitelstvo tento záměr zamítlo.

A co dál ?

Tímto to však pro nás nekončí, paralelně s tímto záměrem jsme začali řešit jinou výstavbu solárních panelů, ale tentokrát pro obec samotnou. Aktuálně probíhá výběrové řízení zakázky malého rozsahu na zajištění projektové dokumentace a dalších administrativních činností spojených s na projektováním, zajištěním dotace a výstavby solárních panelů spolu s bateriovým uložištěm pro obecní budovu a ČOV.

Obec má vysoké náklady na elektřinu a to primárně díky provozu vlastní vodárny a čističky odpadních vod (ČOV). Občané již pocítili zdražení vodného a stočného. Naším cílem je ulehčit náklady na občana, využít výhodně natočené střechy/parcely, které nelze zastavět a přispět k energetické samostatnosti a udržitelnosti.

Pokud vše půjde dobře, obec může do konce roku 2026 mít novou střechu na obecní budově a několik solárních panelů pro vodárnu a čističku odpadních vod a to z až 80% z dotací.

Závěr

Chápu, že záměr s velkou solární farmou společnosti ČEZ nebyla pro některé občany populární, osobně mě mrzí že to nevyšlo, protože máme v obci mnoho nerealizovaných projektů na které nejsou finanční prostředky.

Nicméně i nadále chceme využívat existující dotace a nezaspat, proto věřím, že vybudování vlastních solárních panelů na obecních objektech, které budou primárně snižovat náklady na provoz vodárny a ČOV jsou dobrá cesta jak dál.