Jak to dopadlo ? Přečtěte si v novějším článku.
ÚVOD
Obec Narysov byla oslovena společností ČEZ Obnovitelné zdroje (ČEZ OZ) ke konci roku 2023 s nabídkou možnosti spolupracovat na vybudování fotovoltaické elektrárny (FVE) na pozemcích obce o velikosti cca 6 hektarů.
Po odejmutí ochranných pásem a částí s bonitou II by se areál uvažované elektrárny nacházel pouze na ploše o cca rozloze 3,5 hektarů. Pronájem by však byl na celých 6 hektarů.
ČEZ OZ by řešil náklady na přípravu, stavbu, provoz a následnou likvidaci FVE a obec by byla v tomto projektu v pozici pronajímatele pozemků. ČEZ nabízí obci za 1 hektar 60 000 Kč, tedy celkem 390 000 Kč ročně za pronájem těchto pozemků. Po spuštění elektrárny by zároveň obec dostala jednorázově cca 1 milion korun.
ČEZ ve svém návrhu počítá s koridory pro zvířata a nutnými průjezdy pro zajištění obslužnosti okolních pozemků. Okolí elektrárny by mělo být osazeno stromy a keři, aby došlo k zlepšení estetické stránky projektu. Po skončení 30tileté lhůty, na kterou by byla smlouva uzavřena, je ČEZ OZ povinen vrátit vše do původního stavu. Díky tomu, že si půda odpočine, tak je pravděpodobné, že bude po skončení v lepší kondici, než byla před zahájením celého projektu.
Co na to zastupitel Josef Bouše?
Když jsme dostali prezentaci od ČEZ OZ, nerozhoduji od stolu, zajímají mě data, fakta, ale i názor občanů, zasadím se o zjištění názorů mezi občany formou hlasování a výsledek budu respektovat. První věc, co pro mě byla důležitá, je dopad na životní prostředí, zda to infrastruktura ČEZu v naší obci zvládne a co nám to přinese.
Daný projekt jsem konzultoval s kolegy na krajském úřadě, v dalších obcích a specialisty na ekologii a energetiku. Zjišťoval jsem si kvalitu půdy pro zemědělské využití. Ta je na tomto pozemku špatná (půda s nízkou úrodností). Dále mne zajímalo, zda Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) neeviduje chráněné druhy v této oblasti a zda není finanční odměna nabízená ČEZem málo.
Po rešerších, které jsme provedl, celý projekt vnímám jako dobrou příležitost. Příležitost obce podílet se na výrobě udržitelné a ekologické energie, ale také přinést do obecní pokladny pravidelný pasivní příjem, který můžeme investovat do rozvoje obce a nebo ulehčit občanům s poplatky za některé služby. Každý rok získáme částku 390 tisíc korun, která může zaplatit výstavbu nového dětské hřiště, nové volejbalové hřiště, můžeme si šetřit na vlastní solární panely nebo může obec zavést participativní rozpočet, kde může každý občan navrhnout, jak mají být tyto peníze využity.
Všichni samozřejmě preferujeme panely na haly a budovy, kde neberou žádné volné místo, které by mohlo být využito lépe. Obec nevlastní žádné haly ani velké střechy. Zároveň jako obec sami zvažujeme a zkoumáme možnosti vybudování vlastní, ale výrazně menší FVE, například na střeše obecní budovy nebo pozemku poblíž čističky na pokrytí části spotřeby energie, protože obec má v rozpočtu na rok 2024 ve výdajové části očekávané výdaje cca 747 200 Kč pouze na elektrickou energii, což je cca 5-7 % z všech plánovaných výdajů.
Jedná se o pozemky, které jsou primárně určeny jako zemědělská půda a dle katalogu BPEJ (https://bpej.vumop.cz) jsou pozemky hodnoceny jako “velmi málo produkční” a základní cena pozemků dle tohoto katalogu se pohybuje kolem 4,30-4,60 Kč/m2 (ČEZ nabízí 6,00 Kč/m2), zároveň se na tomto katalogu dozvíme, že pozemky nejsou vhodné k zalesnění ani k stavbě nádrží. Vhodné jsou k zatravnění.
Dopad na životní prostředí lze vnímat pozitivně i na samotném pozemku. Půda si může po dlouhých letech hnojení a obdělávání odpočinout. Mohou se sem vrátit luční rostliny, hmyz a menší živočichové a máme tak možnost tento biotop obnovit. O tomto efektu píší v článku například v hospodářských novinách. Zároveň podpora obnovitelných zdrojů pomůže snížit produkované emise, nezávislost naší republiky na zahraniční výrobě elektřiny a chrání přírodu například před nutností těžit uhlí.
FVE bude postavena z velké části až za objektem statku a za horizontem směrem od obce, další menší část bude umístěna za rybníkem a menším lesíkem. Ze silnice bude FVE vidět, tam pomohou keře a stromy, které bude nutné vysadit a udržovat, ale jinak by viditelnost elektrárny z obce a domů měla být minimální.
Společnost ČEZ a její dceřiné společnosti vnímám jako solidního a stabilního partnera, který má zkušenosti a z trhu jen tak nezmizí a i proto spolupráci přímo s ČEZ vnímám pozitivně a méně rizikovou.
Na závěr
Prosím všechny spoluobčany, aby se na danou věc podívali s odstupem. Jedná se o projekt na 30 let a tedy tu bude s námi dlouho, avšak nebude to tu napořád. Za 30 let můžeme docílit zkvalitnění půdy a naše budoucí generace dostanou kvalitnější pozemek, se kterým budou moci pracovat. Také po dobu těchto 30 let můžeme přinést cca 12 700 000 kč.
V následujících jednáních, pokud nějaká budou, se pokusím vyjednat co nejlepší podmínky pro naši obec, musíme však být realističtí a příležitost mít nové stabilní příjmy se nenaskytne každý den. Máme spoustu plánů a ambice zlepšit život v naší obci, ale vše je to finančně náročné, zároveň nás velice trápí, že musíme neustále zvyšovat ceny za služby, které obec poskytuje kvůli zvyšování nákladů, i proto je pro mě důležité hledat další příjmy a zlepšit tak naše možnosti na vyrovnání rozpočtu a více investovat.
Děkuji všem, co to dočetli až sem, pokud máte nějaké nejasnosti nebo dotazy, určitě mě neváhejte kontaktovat.
Přeji všem hezký den.